Inovatyvios fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos skatinimo iniciatyvos mažiau pasiekiamuose Lietuvos regionuose

Trukmė – 2019 m. liepos 22 d. – 2020 liepos 22 d.

Projektą finansuoja – Sveikatos stiprinimo fondo lėšomis

Projekto vykdytojas – VšĮ Socialinės partnerystės centras

Projekto partneriai – Anyksčių rajono Kavarsko biblioteka, Kavarsko pagrindinė – mokykla-daugiafunkcinis centras, Marcinkonių pagrindinė mokykla, Užsieniečių registracijos centras,  Šalčininkų rajono Deveniškių “Ryto” gimnazija, Deveniškių Adomo Mickevičiaus gimnazija, Geros savijautos centras SANUS, Dzūkijos Nacionalinis parkas

Projekto suma – 60 000 Eur

Trumpas projekto aprašymas

Projekto tikslas – inovatyviomis veiklomis skatinti vaikų ir jaunimo gyvenančių kaimo/miestelių vietovėse, pabėgėlio statuso Lietuvoje prašantiems užsieniečiams (vaikams, besilaukiančioms moterims, senjorams ir kt.) bei bendruomenės nariams, fizinį aktyvumą, stiprinti psichinę sveikatą nestandartiniais problemų sprendimais, gerinti jų  fizinę ir psichinę sveikatą ir skatinti prigimtinį fiziologinį judėjimo poreikį.

Rugpjūčio 7 – 13 d. organizuota “Vaikų ir jaunimo psichinės sveikatos stiprinimo ir fizinio aktyvumo stovyklą” Darželių kaime, Varėnos rajone. Stovykloje dalyvavo 20 vaikų, taip pat įsitraukė jų tėvai bei vietos bendruomenė.

Vaikams, jaunimui bei bendruomenės nariams Dzūkijos Nacionalinio parko Marcinkonių lankytojų centre buvo organizuojami seminarai – mokymai psichinės sveikatos stiprinimo bei optimalaus fizinio aktyvumo temomis. Mokymų metu pristatyti Darnaus vystymosi tikslai ir visuomenės sveikatos stiprinimas, sportuojančiųjų mityba ir kt., fizinio aktyvumo nauda, žmogaus fiziologinio judėjimo poreikis, rekomendacijos pradedantiesiems sportuoti/mankštintis, sporto priemonių pasirinkimas, naudojimo galimybės. Taip pat buvo organizuojami mokymai – diskusijos su vaikais: kaip išgyventi paauglystę. Mokymų metu buvo kalbama apie nerimą, baimes, fobijas, jų įveikimo būdai, mokymų dalyviai dalijosi savo patirtimis. Taip pat organizuotas taisyklingos laikysenos renginys. Pasakojama teorija, buvo vykdomas laikysenos vertinimas ir atliekami pratimai, vykdomos estafetės, žaidžiami žaidimai skirti laikysenos gerinimui ir kt. Mokymų metu didelis dėmesys skiriamas streso valdymui. Taip pat Marcinkonyse vyko ir praktiniai užsiėmimai, treniruotės/mankštos lavinančios pusiausvyrą, jėgą, lankstumą, judesių koordinaciją, širdies ir kraujagyslių sistemos bei kvėpavimo sistemos ištvermę. Taip pat buvo supažindinama su grūdinimosi būdais bei jų išbandymas (vaikščiojimas basomis, buvimas gryname ore, mankštos lauke (giliojo kvėpavimo pratimai, tempimo, apšilimo pratimai), savimasažo su kamuoliukais mokymasis, akcentuota raumenų atpalaidavimo pratimų svarba. Vyko pamokos apie šiaurietišką ėjimą, lazdų naudojimą. Parodyti pratimai su lazdomis, pamokyta taisyklingas lazdų naudojimas, papasakota apie lazdų naudą. Projekto dalyviai turėjo galimybę pasigaminti šiaurietiško ėjimo lazdas patys iš gaminių medžiagų.

Spalio 25-27 d. organizuoti seminarai-mokymai „Psichologinė pagalba šeimoms taikant psichodramos technikas“ Anykščių rajone, Kavarske.  Šis metodas buvo taikomas suaugusiems,  ypač buvo paveikus tiems žmonėms, kuriems sunkiau savo problemas išreikšti žodžiais. Nauji vaidmenys, pasikeitimas patirtimi leido projekto dalyviams sumažinti traumų pasekmes, didino  psichologinį atsparumą, gerino tarpusavio santykius ir savijautą, stiprino psichinę sveikatą, grupinių ir individualių užsiėmimų metu. Psichodrama stimuliavo psichinį ir fizinį aktyvumą, subalansavo dalyvių emocinę būseną, gerino tarpusavio santykius, savijautą ir nuotaiką. 

Fizinis aktyvumas apšilimo metu kartu  su vizualizacija, sudarė galimybę susipažinti su naujais vaidmenimis, kurti ateities projekcijas. Seminaro metu išbandėme „Miško maudynes”, kūrėme  bendrą koliažą.

Lapkričio 12 – 14 d. organizuoti seminarai – mokymai “Visuomenės sveikatos stiprinimas taikant inovatyvius metodus” Šalčininkų rajone, Dieveniškėse. Vyko grupinės psichinės sveikatos stiprinimo veiklos, kurios skatino pažinti save ir savo galimybes. Per seminaro – mokymų praktikas, dalyviai tapo kūrėjais, vyko veiklos individualiai ar grupėse. Daugeliui tai buvo didelis iššūkis, kuris yra būtinas, norint asmeniškai per patirtį išgyventi savęs pažinimo, bendravimo, pilietiškumo, ekologiško mąstymo, suvokiant save kaip kultūrinės visumos dalį. Išauginti patyrimai augino visų seminaro – mokymų dalyvių bendrumo pojūtį, skatino bendrą kultūrinį sąmoningumą, stiprino psichinę sveikatą, kūrybiškai integruotos veiklos skatino fizinį aktyvumą.

Seminarų – mokymų metu pristatyta Europos Tarybos konvencija prieš vaikų seksualinį išnaudojimą ir prievartą, jos tikslai bei turinys, taip buvo pristatyta Europos Tarybos komiteto prevencinė metodika „Kiko ir ranka“ bei jos taikymas darbe su vaikais. Aptarti Darnaus vystymosi tikslai ir PSO tyrimai susiję su visuomenės fizinės ir psichinės sveikatos stiprinimu.

Spalio 25 – 27 d. organizuotas seminaras–mokymai „Psichologinė pagalba šeimoms taikant psichodramos technikas“ Anyksčių rajone, Kavarske. Mokymuose dalyvavo 20 dalyvių iš Kavarsko, Utenos, Vilniaus ir kt. Psichodrama stimuliuoja psichinį ir fizinį aktyvumą, subalansuoja emocinę būseną, gerina tarpusavio santykius, savijautą ir nuotaiką. Šis metodas tinka vaikams ir suaugusiems. Šis metodas buvo ypač paveikus tiems projekto dalyviams, kuriems sunkiau savo problemas išreikšti žodžiais. Nauji vaidmenys, pasikeitimas patirtimi leido seminaro–mokymų dalyviams sumažinti traumų pasėkmes, didino psichologinį atsparumą, gerino tarpusavio santykius ir savijautą. Seminaro–mokymų grupinių ir individualių užsiėmimų metu taikytas psichodramos metodas sustiprino seminaro–mokymų dalyvių psichinę ir fizinę sveikatą.

Daugiau informacijos:

https://www.facebook.com/socialinespartnerystes.centras

https://www.facebook.com/socialpartnershipcentre.lt/

https://www.facebook.com/kavarskomiestobiblioteka/